آشنایی با انواع عایق ‌های رطوبتی

عایق رطوبتی از گذشته های تقریبا دور مورد توجه خانه سازان و صاحب خانه ها قرار گرفته است و امروزه از آن در اکثر خانه ها استفاده می شود و خیلی موثر است. در این مقاله قصد داریم مطالبی را در مورد انواع عایق ‌های رطوبتی به شما بگوییم.

عایق رطوبتی چیست؟

از دیرباز تا کنون در مناطق مرطوب برای جلوگیری از انتقال نم و رطوبت به ساختمان تدابیر گوناگونی از جمله ساخت سقف‌های شیب دار، استفاده از کاهگل و… یا استفاده از عایق‌های رطوبتی پیشرفته‌تر و متداول‌تری مانند ایزوگام برای جلوگیری از انتقال رطوبت سقف و دیواره‌ها به داخل ساختمان استفاده می‌کردند.

عایق بندی ساختمان در برابر رطوبت از این جهت حائز اهمیت است که جلوگیری از نفوذ رطوبت به بافت داخلی ساختمان باعث بالا رفتن عمر مفید ساختمان می‌شود. و از فرسایش به وسیله تغییرات آب و هوایی جلوگیری می‌کند.

در نتیجه در هنگام ساخت ساختمان از عایق‌های رطوبتی برای تمامی نقاطی که ناقل رطوبت به سازه هستند.مانند سقف، دیوارهای خارجی، تاسیسات، لوله‌ها، کف و به خصوص زیرزمین استفاده می‌کنند.عایق کاری در نمای ساختمان نیز برای حفظ زیبایی ظاهر نما در طی سال‌های طولانی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

زیرا نفوذ رطوبت به نما و یخ زدگی آن در زمستان ها باعث ایجاد فرسودگی و زشت شدن زود هنگام آن می شود.موارد دیگر استفاده از عایق‌های رطوبتی که میتوان نام برد، تاسیسات ساختمانی و لوله‌ها، استخرها، زیر زمین و به طور کلی فضاهایی است که باعث ایجاد رطوبت می‌شوند.عایق های رطوبتی انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم.

عایق رطوبتی چه کاربردی دارد؟

قطعا مکان هایی را مشاهده کردید که سقف خانه های شان بعد از باریدن باران یا بارش برف رطوبت می گیرد و نم می زند؛ در این موقعیت است که شما باید از عایق رطوبتی استفاده کنید تا از نم زدگی و ایجاد رطوبت جلوگیری کنید.
برای جلوگیری از نم زدگی یا ایجاد رطوبت سقف خانه، باید به پشت بام بروید و فرد متخصصی را بیاورید تا برای شما سقف خانه تان را عایق رطوبتی کند تا برای همیشه از مشکل رطوبت سقف رهایی یابید.
کاربردی عایق رطوبتی فقط برای سقف خانه ها نیست، بلکه برای جلوگیری از نم زدگی و رطوبت دیواره های خانه هم از آن استفاده می شود و در این صورت شما باید دیوار بیرونی خانه تان را ایزوگام کنید تا دیگر شاهد رطوبت و نم زدگی دیوار خانه خود نباشید.
اگر شما عایق رطوبتی کنید نه تنها از ایجاد رطوبت و نفوذ نم باران جلوگیری کرده اید، بلکه با این کار به عمر ساختمان خود نیز افزوده اید و مطمئن باشید با وجود ایزوگام دیگر بافت داخلی ساختمان شما دچار سستی و پوکی نمی شود و طول عمر آن افزایش می یابد.
عایق رطوبتی فقط برای ساختمان ها کاربرد ندارد، بلکه از آن ها می توان برای استخر ها، تاسیسات، لوله ها و دیگر مکان هایی که رطوبت می زنند و آب به آن ها نفوذ می کند، به کار می رود و انصافا هم از ایجاد چنین مشکلاتی به درستی جلوگیری می کند.

با انواع عایق ‌های رطوبتی آشنا شوید

عایق رطوبتی دارای انواع مختلفی است که در مکان های مختلف با توجه به نوع کار، نوع مکان و … استفاده می شود شما دوستان عزیز در ادامه با انواع عایق ‌های رطوبتی آشنا میشوید. امیداوریم که براتون مفید واقع باشه.

عایق رطوبتی قیرگونی

این نوع عایق رطوبتی در منطقه و مکان هایی که رطوبت در آن جا بسیار بالا می باشد مانند شهر های شمالی و جنوبی، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از این نوع عایق شما به دو لایه گونی و یک لایه قیر نیاز دارید که گونی ها کارایی دیگری جز صاف کردن سطح غیر نخواهند داشت.
عایق رطوبتی قیرگونی دارای نکات مثبت و منفی تقریبا زیادی است که یکی از نکات مثبت استفاده از آن نفوذ پذیری عالی در برابر آب و همچنین مقاومت بسیار زیاد در مقابل مواد شیمیایی و چسبندگی خیلی زیاد می باشد.
اما از نکات منفی آن هم می توان به مقاوم و مستحکم نبودن آن در برابر دمای بالا و همچنین فشار زیاد اشاره کرد؛ لازم به ذکر است که نصب ایزوگام قیرگونی نیاز به زمان زیادی دارد و به دلیل حساس بودن کار، باید حتما متخصص نصب عایق رطوبتی را برای نصب آن بیاورید.

عایق رطوبتی ایزوگام

برخی از مردم تصور می کنند که ایزوگام همان عایق رطوبتی است، اما باید به آن ها بگوییم که اشتباه فکر می کنند و ایزوگام نوعی از انواع عایق ‌های رطوبتی می باشد؛ ایزوگام امروزه بیشترین استفاده را در ایران و برخی از کشور ها دارد و انصافا هم نقاط قوت آن بسیار بیشتر از نقاط ضعفش می باشد.
ایزوگام به دلیل وزن بسیار کم می تواند در هر نقطه ای که بخواهید استفاده شود و ظاهر بدی هم ندارد که بخواهد ظاهر ساختمان شما را بهم ریزد و به عبارتی آن را زشت کند. ایزوگام در برابر دمای بالا و دمای پایین ( گرمای شدید و سرمای شدید ) بسیار مقاوم است و به هیچ عنوان آسیب نمی بیند.
ایزوگام ها یک لایه پلی استر دارند که بسیار انعطاف پذیر است و به همین علت در هر مکانی که بخواهید می توانید از آن استفاده کنید؛ این پلی استر نه تنها باعث انعطاف پذیری ایزوگام می شود، بلکه به استحکام آن نیز کمک می کند.
ایزوگام به دلیل پوشش مناسب و مقاومت بسیار بالایی که در برابر سرما و گرمای شدید دارد، برای هر نوع آب و هوایی مناسب است و می توان از ایزوگام در مکان هایی با آب و هوای سرد، آب و هوای گرم و آب و هوای معتدل استفاده کرد.ایزوگام تنها عایق رطوبتی می باشد که در هر نوع آب و هوایی قابلیت استفاده دارد و عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت.
ایزوگام ها کیفیت های متفاوتی دارند و نمی توان گفت همه آن ها در سطح مطلوب از نظر کیفیت هستند؛ برای اینکه از کیفیت ایزوگام ها مطمئن شوید و خیال تان از بابت استفاده در مکان های سرد راحت باشد، قبل از خرید تکه ای از ایزوگام مد نظرتان را برش دهید و در فریزر به مدت چند روز نگهداری کنید. بعد از چند روز آن را از فریزر خارج کنید و به آن فشار وارد کنید؛ اگر ایزوگام ترک نخورد و شکسته نشد، یعنی کیفیت آن بسیار خوب است، در غیر این صورت از خرید آن ایزوگام خودداری کنید.

ایزوگام استخر

عایق رطوبتی سیمانی

عایق رطوبتی سیمانی به دلیل بافتی که دارد در مکان های خیس استخر، مخازن آب و … که امکان نصب عایق های رطوبتی دیگر نمی باشد، مورد استفاده قرار می گیرد؛ این نوع عایق چسبندگی و مقاومت بسیار بالایی دارد.
این عایق رطوبتی یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای عایق کردن مناطقی با آب و هوای گرم می باشد؛ به دلیل اینکه در برابر گرمای شدید مقاوم است و از آن می توان در تمام مکان هایی که امکان خیس شدن مانند کف استخر و مخازن آب دارند، استفاده کرد.
لازم به ذکر است که بهترین نوع عایق رطوبتی برای آب و هوای گرم، عایق رطوبتی پشم سنگ می باشد و اگر قصد دارید عایقی را برای مناطق گرم استفاده کنید، بهترین عایق، پشم سنگ می باشد.
عایق رطوبتی سیمانی به دلیل جلوگیری از نفوذ قطرات آب و همچنین رطوبت زدگی، یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای آب و هوای معتدل نیز می باشد؛ عایق رطوبتی سیمانی چسبندگی بالایی دارد و می توان گفت یکی از دلایل پر استفاده بودن آن نیز، همین می باشد.

عایق رطوبتی نانو

یکی دیگیر از انواع عایق ‌های رطوبت،  عایق رطوبتی نانو نسبت به دیگر عایق های رطوبتی طول عمر بیشتری دارد و ماندگاری آن بالا می باشد؛ با اینکه یک لایه بسیار نازک عایق استفاده می شود اما بسیار مقاوم است و برای انواع مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
عایق رطوبتی نانو برای استفاده در مکان هایی که آب و هوای سرد دارند به شدت پیشنهاد می شود و بسیار کارایی خوبی خواهد داشت؛ این عایق رطوبتی به دلیل مقاومت بالا در برابر دمای هوا، استفاده از پیشرفته ترین فناوری ها برای تولید این عایق و همچنین ماندگاری بالا، مناسب ترین انتخاب برای عایق کردن مکان هایی با آب و هوای سرد می باشد.
عایق نانو یکی از عایق های رطوبتی می باشد که می توان از آن در انواع آب و هوا استفاده کرد؛ همانطور که گفته شد این عایق رطوبتی پیشرفته تر از بقیه عایق ها ساخته شده است و برای عایق کردن مکان های دارای آب و هوای معتدل نیز استفاده می شود و کیفیت خوبی هم دارد.

عایق رطوبتی مایع

عایق رطوبتی مایع همانطور که از اسمش پیداست به شکل مایع می باشد و باید به وسیله قلمو یا اسپری آن را به مکانی که قصد عایق کردنش را دارید اضافه کنید؛ به دلیل مایع بودن به خوبی می توانید تمام نقاط را عایق کنید. لازم به ذکر است قبل از انجام کار محل را به خوبی تمیز و خشک کنید تا مایع بتواند چسبندگی بالا و عملکرد خوبی از خود ارائه دهد.

عایق آرت فلکس

به صرفه ترین و البته جدید ترین عایق رطوبتی همین عایق آرت فلکس می باشد؛ به دلیل استفاده از جدید ترین فناوری ها، این عایق طول عمر بالا، کیفیت مناسب، قیمت ارزان و از همه مهمتر انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و یکی از انتخاب های اصلی هر شخصی است که قصد عایق کردن خانه و … خود را دارد.

عایق رطوبتی برای نما

عایق رطوبتی نما بیشتر کاربرد برای زیبایی نمای شما دارد و آن طور که باید عایق رطوبت نیست؛ به طور کلی عایق هایی که در بالا گفته شد مناسب ترین نوع عایق های موجود در بازار ایران خواهند بود که می توانید از آن ها استفاده کنید.

جمع بندی نهایی

در انتخاب عایق دقت کنید و چند ملاک برای خرید عایق مناسب از جمله ماندگاری بالا، انعطاف پذیری مناسب، قیمت خوب نسبت به کیفیت، کیفیت بالا و کارایی مناسب تعیین کنید و بعد از پیدا کردن عایق متناسب با ملاک های خود، اقدام به خرید آن کنید.
اینکه ساختمان یا هر مکانی که قصد عایق کردن آن را دارید، در کدام منطقه آب و هوایی واقع شده است، بیشترین تاثیر را در انتخاب شما خواهد داشت؛ اگر از عایق های رطوبتی که مناسب با آب و هوای گرم طراحی و تولید شده است،

در مکان هایی با آب و هوای سرد استفاده کنید، غیر از ضرر زدن به خود و خانه تان هیچ چیز دیگری اتفاق نخواهد افتاد. اگر قصد دارید برای خانه های خود از عایق رطوبتی استفاده کنید، سعی کنید ایزوگام و عایق رطوبتی نانو را انتخاب کنید زیرا با هر شرایط محیطی سازگار می باشند. امیدوارم از این مقاله (انواع عایق ‌های رطوبتی) نهایت استفاده را کرده باشید.

مقالات های پیشنهادی

کاربرد ایزوگام در صنایع مختلف

عایق ‌بندی رطوبتی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز به حساب می‌آید که جهت جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به بافت داخلی ساختمان و پی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *