انواع عایق های ساختمانی

سلام دوستان عزیز، در این مقاله قصد داریم انواع مختلف عایق های ساختمانی را بررسی کنیم، امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید واقع بشه. در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید خوشحال میشیم بتونیم در بخش دیدگاه به سوال شما پاسخ بدیم.

عایق ساختمانی چیست؟

عایق‌های ساختمانی لایه‌هایی از مواد و متریال مختلف هستند که بر روی سقف، دیواره‌ها، کف، و… به منظور جلوگیری از انتقال گرما، رطوبت و صدا مورد استفاده قرار می‌گیرند.عایق‌های ساختمانی با توجه به موارد استفاده انواع مختلفی دارند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

انواع عایق های ساختمانی

  • عایق های حرارتی
  • عایق های رطوبتی
  • عایق های صوتی

عایق حرارتی

در هنگام ساخت ساختمان‌ها عایق کاری حرارتی ساختمان یکی از مهم ترین مراحل به حساب می‌آید که به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.البته عایق‌های حرارتی برای ساختمان‌های آماده نیز وجود دارد که می‌توان آنها در فضای داخلی و خارجی نصب کرد.در دنیای امروز با توجه به گرمایش زمین و افزایش استفاده از سوخت‌های فسیلی اتلاف انرژی و استفاده درست انرژی به مسئله‌ایی مهم تبدیل شده است.از این روی استفاده از عایق های حرارتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی بسیار حائز اهمیت است.

عایق حرارتی پشم شیشه

پشم شیشه یک عایق معدنی است که از ذوب کردن شیشه به دست می‌آید. عایق حرارتی پشم شیشه یکی از متداول ترین عایق‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها است که به عایق حرارتی فایبرگلاس نیز شناخته می‌شود.عایق حرارتی پشم شیشه غیر قابل اشتعال است و در صورت بروز آتش سوزی مانع از انتقال آتش خواهد شد.این عایق علاوه بر حرارت، مانع از انتقال صوت تا حد زیادی نیز می‌شود که می‌توان آن را یکی از دلایل استفاده متداول از عایق حرارتی پشم شیشه دانست.

وزن بسیار سبک عایق پشم شیشه باعث می شود تا بسیار مناسب استفاده برای دیوار‌ها و لوله‌ها باشد زیرا باعث وارد شدن وزن اضافه به آنها نمی‌شود.حمل و نقل و نصب عایق حرارتی پشم شیشه باید توسط افراد متخصص و با لباس و دستکش مخصوص انجام شود.

زیرا الیاف پشم شیشه و خرده‌های شیشه و سیلسکون می‌تواند باعث آسیب رساندن به چشم و ریه شود.مقاومت پایین در برابر نم و رطوبت یکی از معایب عایق حرارتی پشم شیشه به حساب می‌آید.

عایق حرارتی پشم سنگ

عایق پشم سنگ از حدود 97 درصد الیاف و 3 درصد رزین به وجود می‌آید. با حرارت دادن به سنگ آتش فشانی بازالت در یک فرآیند خاص، سنگ بازالت را به الیاف تبدیل می‌کنند.این عایق که قابلیت اشتعال بسیار پایینی دارد عایق بسیار قوی در برابر حرارت است.

از همین روی بسیار مناسب استفاده در محل‌هایی که ریسک آتش سوزی بالایی دارند مانند پالایشگاه‌ها، صنایع نفت و گاز، لوله‌های انتقال، و… است.عایق پشم سنگ همانند عایق پشم شیشه عایق صوتی نیز محسوب می‌شود.

حمل و نقل و نصب عایق حرارتی پشم سنگ باید توسط افراد متخصص و با لباس مخصوص انجام شود زیرا می تواند باعث بروز حساسیت‌های تنفسی و پوستی شدیدی شود.

عایق حرارتی سلولزی

عایق حرارتی سلولزی که به عایق دوست دار طبیعت معروف است در طی سال‌های اخیر استفاده از آن بسیار رواج پیدا کرده است.علت اصلی رواج یافتن استفاده از عایق حرارتی سلولزی، متریال ساخت آن است. در ساخت این عایق تا حدود 80 درصد از مواد بازیافتی کاغذ و مقوا استفاده که به صورت فشرده در می‌آیند.

به دلیل فشردگی بالای این عایق نفوذ اکسیژن به آن بسیار کم بوده و قابلیت اشتعال آن را کاهش می‌دهد و در هنگام آتش سوزی مانع از انتقال آتش می‌شود.اصلی ترین عیب این نوع عایق را می‌توان کمبود نیروی متخصص برای نصب آن دانست.

عایق حرارتی پلی یورتان

از گاز کلرو فلویوروکربن (CFC) در عایق حرارتی پلی یورتان استفاده می‌شود که بسیار دوست دار محیط زیست است و باعث آسیب رسیدن به لایه ازن نمی‌شود.استفاده از این عایق به اندازه دیگر عایق‌های حرارتی متداول نیست و اما ویژگی‌های مناسبی از قبیل مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و وزن کم باعث متمایز شدن آن شده است.

این عایق حرارتی نصب راحت تری نسبت به دیگر عایق‌های حرارتی دارد و بر روی سطح اسپری می‌شود.

عایق حرارتی پلی استایرن

این عایق حرارتی که در برابر انتقال حرارت و صوت مقاومت بسیار بالایی دارد، بر خلاف دیگر عایق‌های حرارتی بسیار قابل اشتعال است.به همین دلیل نیاز به یک مکمل برای کاهش اشتعال پذیری دارد و باید با یک لایه HBCD  پوشانده شود.عایق پلی استایرن پس از نصب دارای سطحی بسیار صاف است که آن را بسیار مناسب استفاده بر روی دیوار می‌کند.

عایق حرارتی الاستومری

این عایق حرارتی دارای وزنی بسیار سبک بوده و معمولا برای عایق بندی تاسیسات ساختمانی، مخزن‌ها، سوله‌ها، بویلرها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.عایق حرارتی الاستومری از نیتریل فوم ساخته می‌شود و نصب آن بسیار کم هزینه و راحت است.این عایق در برابر نفوذ آب بسیار مقاومت بوده و همچنین عایق قوی صوتی نیز به شمار می‎آید.

پنل عایقی

پنل‌های عایقی از سه لایه تشکیل می‌شوند که شامل یک لایه فوم مایع در وسط و دو لایه تخت فوم در دو طرف آن است.این پنل‌ها عایق‌های حرارتی با دوامی هستند که وزن بسیار کمی داشته و بسیار محکم و با دوام هستند.سطح رویی پنل عایقی را می‌تواند توسط دیوار پوش‌های گوناگونی پوشش داد.

بلوک ایربتن

مواد اصلی سازنده بلوک ایربتن مواد عایق است که باعث بالا رفتن مقاومت آن در برابر یخ زدگی و آتش سوزی است.این بلوک‌ها که دارای وزنی بسیار سبک هستند به سادگی توسط اره برش داده می‌شوند و فرآیند نصب آنها با سرعت بالایی صورت می‌پذیرد.این بلوک‌ها برای مقاومت دیوارهای ساختمان در برابر زلزله و کاهش دادن خسارت‌ها بسیار مفید عمل می‌کنند.

انواع عایق های رطوبتی

عایق‌های رطوبتی به منظور افزایش عمر سازه و جلوگیری از فرسایش زودهنگام آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.نفوذ نم و رطوبت به بافت داخلی ساختمان‌‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن استحکام ساختمان و در نتیجه آن موجب کوتاه شدن عمر ساختمان گردد.ورود آب و رطوبت به بافت ساختمان موجب ایجاد انقباض و انبساط در هنگام گرم و سرد شما هوا است که همین امر موجب تخریب متریال سازنده ساختمان می‌شود.از عایق‌های رطوبتی معمولا بر روی سقف، دیوارهای خارجی و مناطقی از داخل خانه که به صورت بالقوه دچار رطوبت می‌شوند مانند سرویس بهداشتی، حمام، استخر و … استفاده می‌شود.استفاده از عایق‌های رطوبتی در مناطق شرجی و مرطوب بسیار بیشتر از سایر مناطق است اما امروزه به منظور جلوگیری از فرسایش در تمامی مناطق از آنها استفاده می‌شود.عایق‌های رطوبتی نسل جدید با روکش‌های دکوراتیو نیز در بازار وجود دارند که با استفاده از آنها زیبایی محیط نیز حفظ می‌شود.

عایق رطوبتی قیر و گونی

قیر و گونی یکی از متداول ترین عایق‌های رطوبتی در کشور ما است که برای سالیان طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.این عایق که از دو لایه قیر و یک لایه گونی تشکیل می‌شود برای نصب نیاز به افراد متخصص داشته و نصب آن بسیار زمان بر است.قیروگونی جز عایق‌های دوست دار محیط زیست به حساب نمی‌آید و بالعکس به دلیل استفاده از قیر و حرارت دادن آن باعث آسیب رساندن به محیط زیست نیز می‌شود.

عایق رطوبتی ایزوگام

ایزوگام یک عایق رطوبتی از پیش ساخته است که با حرارت دادن نرم شده و به سطح مورد نظر می‌چسبد. ایزوگام نسبت به قیر و گونی سبک تر بوده و نصب آن با سرعت بالاتری انجام می‌پذیرد.این عایق رطوبتی که به طور معمول بر روی سقف و دیوارهای خارجی استفاده می‌شود دارای استحکام بسیار بالایی بوده و نسبت به دیر عایق‌های رطوبتی طول عمر بالایی دارد.اما استفاده از ایزوگام بر روی فضاهای داخلی مانند حمام و سرویس بهداشتی نیز متداول است اما برای کاشی کاری و نصب سرامیک باید روی آن به وسیله سیمان پوشانده شود.

عایق رطوبتی اپوکسی

این عایق رطوبتی که در آن از تکنولوژی نانو استفاده شده است همانند رنگ بر روی سطوح پاشیده می‌شود.عایق رطوبتی نانو یا اپوکسی مقاومت بسیار بالایی در برابر آب و رطوبت داشته و همچنین در برابر اشعه مستقیم خورشیدی دچار فرسودگی نمی‌شود.عایق اپوکسی بسیار دوستدار محیط زیست است در کنار قیمت مناسب، استحکام و طول عمر قابل قبولی دارد.خاصیت آب گریزی ذرات نانو موجود در عایق اپوکسی باعث ایجاد دوام و استحکام بالاتر آن می‌شود.همچنین به دلیل خاصیت آنتی باکتریالی آن بسیار مناسب استفاده در محیط‌هایی مانند استخر است.

عایق رطوبتی پایه سیمان

این دسته از عایق‌های رطوبتی که بر پایه سیمان هستند قابل اجرا بر روی سطوح بتنی، سنگی و آجری هستند.عایق رطوبتی بر پایه سیمان به دلیل انعطاف بالا در برابر ضربه و تغییرات دما  بسیار مقاوم بوده و دچار آسیب نمی‌شوند.از عایق‌های بر پایه سیمان معمولا در فضاهای مرطوب مانند استخر، حمام، مخزن‌های آب و … استفاده می‌شود.

عایق رطوبتی پلی پروپلین

این عایق حرارتی به دلیل داشتن پلی پروپلین در متریال خود عایق بسیار قوی در برابر آب و رطوبت به حساب می‌آیند.از این عایق معمولا در کف یا دیوارهای داخلی استفاده می‌شود.

عایق رطوبتی مایع

برای استفاده از این عایق‌ها سطح زیرین آن باید کاملا خشک و عاری از هر گونه آلودگی باشد.عایق‌های رطوبتی مایع به وسیله قلمو یا اسپری بر روی سطح اعمال می‌شود و به وسیله آن می‌توان تمامی نقاط به خصوص گوشه و کنارهایی که دسترسی به آنها سخت است را عایق کاری کرد.

عایق صوتی

یکی از بزرگترین آلودگی‌هایی که بشر امروز با آن سر و کار دارد آلودگی صوتی است. استفاده از عایق‌های صوتی به منظور حفظ آرامش و ایجاد آسایش فضاهای و حفظ حریم شخصی افراد مسکونی بسیار حائز اهمیت است.

عایق‌های صوتی که یکی از عایق های ساختمانی پر استفاده است به طور خاص در فضاهایی مانند استدیو‌های ضبط، سالن‌های کنفرانس، سینما، کارگاه های صنعتی، و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دسته از عایق‌ها انواع مختلفی دارد که علاوه بر تو کار می‌توان از آنها روی کار و به صورت دکوراتیو استفاده کرد.

عایق‌های صوتی از لحاظ کاربرد به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند که یکی برای جلوگیری از ورود آلودگی صوتی به داخل محیط و دیگری به منظور جذب صداهای درون محیط و جلوگیری از انتشار به خارج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورقه‌های یونولیتی

این مدل از عایق‌های صوتی در هنگام ساخت ساختمان در درون دیوارها قرار می‌گیرند که از جمله عایق‌های صوتی بسیار قوی بشمار می‌رود. وزن بسیار کم آن باعث جلوگیری از ورود وزن اضافی به ساختمان می‌شود.

فوم اکس پی اس

این عایق نیز در هنگام ساخت سازه اعمال می‌شود و دارای طول عمر بسیار زیاد و استحکام بالا است.فوم اکس پی اس علاوه بر عایق صوتی، عایق حرارتی و رطوبتی نیز محسوب می‌شود.

عایق صوتی پشم شیشه

این عایق که از پشم شیشه تشکیل می شود در داخل دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر عایق صوتی، عایق حرارتی و رطوبتی نیز به حساب می‌آید.استحکام بالا و عمر طولانی این عایق از جمله دلایل متداول بودن استفاده از آن است.

فوم های بازیافتی ریباند

فوم بازیافتی ریباند از ترکیب کامپوزیت فوم پلی یورتان و چسب درست می‌شود و ضرری به محیط زیست وارد نمی‌کند.

فوم‌های شانه تخم مرغی

از این فوم‌ها در داخل ساختمان استفاده می‌شود و نصب آن نیاز به متخصص دارد زیرا جهت قرارگیری آن می‌تواند باعث بازتاب صدا شود.این فوم‌ها که دارای دندانه هایی از جنس اسفنج هستند بر روی سقف و دیوار ها نصب می‌شوند و عمده موارد استفاده از آن در استدیوهای ضبط صدا است.فوم های شانه تخم مرغی به منظور کاهش بازتاب صدا و از بین بردن نویز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پنل‌های آکوستیک

این پنل‌ها که در طرح‌های مختلفی در بازار برای عرضه موجود هستند علاوه بر جلوگیری از تبادل صدا و کاهش نویز می‌توانند به زیبایی محیط داخلی شما کمک کنند.این عایق‌ها که جز محصولات دکوراتیو نیز به شمار می‌روند به سادگی و به مدل دلخواه شما قابل نصب هستند.

 فوم های صاف

این مدل از عایق‌های صوتی که بر روی دیوار و سقف نصب می‌شود بیشتر برای رفع نویز محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به مدل‌های دندانه دار قابلیت جذب صدای کمتری دارد.

عایق صوتی لوله

برای جلوگیری از انتقال صدای لوله‌ها، سطح خارجی آنها توسط فوم‌های آکوستیک پوشانده می‌شود.

عایق صوتی پنل گچی

این پنل‌ها که به صورت لایه‌ایی گچ هستند بر روی دیواره‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توان با افزایش تعداد لایه ای گچ باعث افزایش قدرت آن شد.این پنل‌های روکار به سادگی قابل نصب بوده و می‌توان با رنگ سطح آنها را پوشاند.

عایق صوتی ویسکوالاستیک

این عایق که مناسب استفاده در کف و دیوار است بین لایه‌های دیوار قرار گرفته و مانع از انتقال صوت می‌شود.خاصیت جالب عایق صوتی ویسکوالاستیک تبدیل انرژی مکانیکی ارتعاش صوت به گرما است.

مقالات های پیشنهادی

کاربرد ایزوگام در صنایع مختلف

عایق ‌بندی رطوبتی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز به حساب می‌آید که جهت جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به بافت داخلی ساختمان و پی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *