بررسی مزایای ایزوگام اصلاح شده با پلیمر

در این این مقاله آموزشی قصد داریم شما را با مزایای ایزوگام اصلاح شده با پلیمر آشنا بکنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع بشه. خب حالا بریم سراغ آموزمون 🙂 دوست عزیز اضافه نمودن پلیمرها به قير چه در مورد آسفالت سازی و چه در مورد عایق‌های رطوبتی مانند ایزوگام مزاياي زير را در بردارد:

 • بهبود مقاومت خستگي مخلوط هاي قيري
 • انعطاف بيشتر در دماهاي پايين
 • كاهش صداي ناشي از ترافيك
 • كاهش درصد ماسه در مخلوط
 • اصلاح ضريب الاستيسيته و برگشت الاستيك (Elastic Recovery)
 • بهبود مقاومت مخلوط هاي قيري در مقابل ضربه
 • كاهش آب پيمايي و اسپري آب
 • بهبود مقاومت لغزشي در طي دوره يخبندان و كاهش هزينه هاي نگهداري پوششها در زمستان (افزايش مقاومت در مقابل يخ زدگي)

کیفیت نامطلوب عایق های رطوبتی

در كشور ما كيفيت عايق‌هاي رطوبتي عمدتاً وضعيت نامطلوبي دارد و هر ساله ميلياردها ريال صرف مرمت و بازسازي پوشش بام ساختمانها مي‌شود كه باعث هدر رفتن سرمايه‌هاي ملي مي‌‌گردد. علاوه بر هزينه‌هاي تعمير و تجديد عايق‌هاي بام، نشت آب از سقف باعث بروز خسارت‌هاي ديگر از جمله آسيب به گچ‌كاري، رنگ و حتي مبلمان و اثاثيه شده و هزينه‌ها را افزايش مي‌دهد. در ضمن بروز چنين مشكلاتي باعث مزاحمت و دردسر زيادي براي ساكنين ساختمانها مي‌شود.

از مزایای ایزوگام اصلاح شده با پلیمر وجود پوشش‌هاي قير اصلاح شده است كه از مدت‌ها پيش براي آب بندي سازه‌هاي بتني مصرف مي‌شد، اكنون يكي از رايج ترين عايق‌هاي بام در اروپا و امريكاي شمالي است. با افزودن مواد پليمري به قير خواص كيفي عايق شامل دوام، كشساني، پايداري در برابر حرارت و انعطاف‌پذيري بهبود مي‌يابد. يافتن مواد اصلاح كننده مطلوب آسان نيست زيرا اين مواد بايد خصوصيات زير را داشته باشند:

خصوصیات این موارد

 • سازگاري با قير
 • مناسب بودن براي رسيدن به خصوصيات فيزيكي مورد نياز
 • قيمت مناسب

علي رغم اصلاح شدن خصوصيات قير اين عايق‌ها همچنان در برابر تابش آفتاب آسيب پذيرند بنابراين بايد با رويه سنگ دانه معدني، عايق حرارتي (پوشش بام محافظت شده) يا برگ آلومينيم محافظت شوند.

بررسی مزایای ایزوگام اصلاح شده با پلیمر

يكي از انواع عايق‌هاي رطوبتي رایج عايق‌هاي تك لايه با قير اصلاح شده با پليمر داراي روكش برگ آلومينيم است كه معمولاُ در رول‌هايي بعرض حدود 109 سانتيمتر و به طول حدود 10 متر عرضه مي‌شود  اين لايه‌ها بر دو نوعند:

 • لايه قير اصلاح شده با ضخامت 4 ميليمتر كه از يك لايه مياني از پلي‌استر
 • لايه قير اصلاح شده با برگ آلومينيم كه تفاوت آن با نوع قبلي استفاده از برگ آلومينيم بجاي روكش پليمري است.

قیر اصلاح شده در ایزوگام اصلاح شده با پلیمر

قير اصلاح شده از قير دميده‌اي با نقطه نرمي زياد (بيش از C°93) ساخته مي‌شود. اما بعلت وجود اصلاح كننده قابليت انعطاف نسبتاُ زيادي در دماي كم مي‌يابد. 2 لايه قير استفاده شده در عايق عوامل آب بند كننده‌اند. لايه مياني از جنس پلاستيك يا پشم شيشه يا هر دو براي افزايش قابليت انعطاف و طويل شدگي در دماهاي كم استفاده مي‌شود.

چنانچه در توليد عايق‌هاي رطوبتي از الاستومرهايي استفاده شود كه خاصيت چسبندگي زيادي داشته باشند ، حتماً بايد سطح محصول با يك لايه فيلم پلي‌اتيلن يا پودرهاي معدني يا شن و ماسه پوشانده شود گاهي يك طرف عايق از فيلم پلي‌اتيلن و سطح ديگر آن از پودرهاي معدني پوشانده مي‌شود. فيلم پلي‌اتيلن به هنگام نصب با حرارت مشعل ذوب مي‌شود و نيازي به جدا كردن آن نيست.

قيمت قيرهاي اصلاح شده با پليمر بيشتر از قيمت قير معمولي است اما با هزينه‌هاي بيشتر كارگر در نصب عایق ساخته شده سنتي جبران مي‌شود. قيرهاي اصلاح شده مقاومتی تقريباً معادل با غشاهای ساخته شده در برابر سوراخ شدن و ضربه دارند.

براي ساكنين محافظه‌كار ساختمان كه مي‌خواهند بدون تغيير ريشه‌اي  با كاربرد مصالح پليمري تك‌لايه، از مزاياي پيشرفت فن آوري استفاده نمايند ، قير اصلاح شده سازش مناسبي ارائه مي‌كند. قير اصلاح شده (با ضخامت 3 تا 5/4ميليمتر) در مقايسه با مصالح پليمري تك‌لايه با ضخامت (1/1 تا 5/1 ميليمتر) ضخامت بيشتري دارد.

اين ضخامت بيشتر مقاومت بيشتري در برابر سوراخ شدن و نيروهاي ضربه‌اي ايجاد مي‌كند. قير اصلاح شده به ويژه براي پروژه‌هاي پوشش دوباره بام مناسب است. يك لايه قير اصلاح شده را اغلب مي‌توان مستقيماً بر روي عایق قيري قبلي قرار داد.

اين توافق سهولت زيادي در مورد پروژه‌هايي كه تنها به تعمير موضعي يا دوباره پوشش‌ دادن بخشي از بام نياز دارند فراهم مي‌سازد. براي مثال، برای قسمتهايي كه سطح عایق به شدت فرسوده شده اما بخش بزرگي از بام داراي عمر بهره‌برداري باقيمانده قابل ملاحظه‌اي است.

پلي‌پروپيلن اتكتيك (aPP) در ایزوگام اصلاح شده با پلیمر

يكي از اجزاي اصلي در بسياري قيرهاي اصلاح شده، پلي‌پروپيلن اتكتيك (aPP) است كه محصول فرعي ايزوتاكتيك پلي‌پروپيلن (iPP) مي‌باشد. اين ماده قادر است هزاران بار بدون شكست خستگي خم شود. این پلیمر خواص فيزيكي بسيار بهتري از جمله چنانچه گفته شد انعطاف‌پذيري، الاستيسيته و تردي در محدوده زير يخبندان (C°26-) به عایق مي‌بخشد.

aPP پلاستومر بوده و قير اصلاح شده با آن معمولاً از قير اصلاح شده با پلیمر SBS مستحكم‌تر و سخت‌تر است. همچنین مقاومت بيشتري در برابر دماهاي زياد از خود نشان می دهد.براي اولين بار لایه های اصلاح شده با aPP در ايتاليا استفاده شد كه در اين كشور پليمر aPP به‌سادگي در دسترس بود.

به سرعت اين محصولات به ايالات متحده صادر شد. بدليل آنكه لایه های اصلاح شده با aPP نقطه نرم شدن بالايي دارند، براي چسبيدن با قير اندود داغ نامناسب است. اين مواد به ذوب شدن با شعله پروپان نياز دارند كه دماهاي نزديك به (oC1650) را اعمال مي‌كند كه نه تنها لایه قير اصلاح شده را به لايه زيرين مي‌چسباند بلكه همچنين درزهاي بين لایه ها را درزبندي مي‌كند.

روان كننده كوپليمر SBS در ایزوگام اصلاح شده با پلیمر

روان كننده ديگر كوپليمر SBS ( استايرن بوتادين استايرن) است كه لایه قير اصلاح شده با آن داراي الاستيسيته و انعطاف پذيري بيشتر در دماي پايين نسبت به لایه های قيري اصلاح شده با aPP گرمانرم است. قير اصلاح شده با SBS رفتار كاملاً الاستيك نشان مي دهد يعني پس از برداشته شدن تنش به شكل اوليه خود باز مي‌گردد.

برخلاف لایه های قير اصلاح شده با aPP، لایه های قير اصلاح شده با SBS مي‌تواند در كارگاه به قير اندود داغ سنتي بچسبد چون مقدار بسيار كم‌ پليمر SBS به مقدار بيشتری از aPP نقطه ذوب را پائين مي‌آورد. بعضي عایقهای قير اصلاح شده براي مثال SBS  بايد هميشه پوشيده باشند چون مقاومت آنها در برابر UV و اوزون كم است.

aPP در برابر UV مقاوم است و مي‌توان این عایقها را بدون پوشش باقی گذاشت. با اين حال در كشورهاي صنعتي پيشرفته معمولاً آنرا نيز مي‌پوشانند تا عمر عایق طولاني‌تر شود.امروزه توجه زيادي به استفاده از دو يا چند پليمر مختلف در قير شده است.

استفاده از پليمرهاي مختلف اين امكان را مي‌دهد كه اصلاح خواص خوبي در مخلوط داشته باشيم.حال با توجه به اهميت استفاده از پليمر در قير جهت تهيه عايقهاي رطوبتي با پايه قير اصلاح شده واستفاده از پركننده تالك بديهي مي نمايد كه تاثير هر يك از آنها بر خواص مكانيكي و فيزيكي عايق بسيار مهم بوده و بايد به طور كامل و علمي بررسي شود.

با تشکر از شما دوستان که وقت گذاشتید و این مقاله که در مورد بررسی مزایای ایزوگام اصلاح شده با پلیمر بود را مطالعه کردید، در صورتی که سوالی در این زمینه دارید خوش حال میشم سوال خود را این همین صفحه به صورد دیدگاه ارسال کنید تا کارشناسان میرازگام به شما پاسخ دهند.

مقالات های پیشنهادی

کاربرد ایزوگام در صنایع مختلف

عایق ‌بندی رطوبتی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز به حساب می‌آید که جهت جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به بافت داخلی ساختمان و پی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *