فواید استفاده از ایزوگام

یکی از اصلی ترین مسائلی که در هنگام ساخت ساختمان‌ها در نظر گرفته می‌شود، جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به داخل است.زیرا رطوبت باعث ایجاد فرسودگی ساختمان در کوتاه مدت شده و بازه عمری آن را کمتر می‌کند و خسارات جبران ناپذیری را به آن وارد می‌سازد.همچنین امروزه استفاده از عایق‌های حرارتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی و کمک به کمتر شدن آسیب‌های وارده به محیط زیست بسیار متداول شده است.

از همین رو از گذشته تاکنون همیشه برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به ساختمان از عایق‌های رطوبتی در پشت بام‌ها، دیواره‌های بیرونی، سرویس بهداشتی و حمام، استخرها، و… استفاده می‌کردند.متداول ترین روش برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به ساختمان در کشور ما استفاده از قیرگونی است که به تدریج و با پیشرفت عایق‌های رطوبتی انواع از پیش ساخته آن یعنی ایزوگام روی کار آمد.

ایزوگام چیست؟

ایزوگام نوعی عایق حرارتی از پیش ساخته بر پایه قیر است که برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد.نصب ایزوگام به وسیله حرارت دادن به وسیله مشعل توسط افراد متخصص انجام می‌شود.به این صورت که اعمال حرارت بر آن باعث ایجاد چسبندگی در ایزوگام شده و به سطح مورد نظر می‌چسبد.به دلیل انعطاف بالای ایزوگام پوشاندن کلیه سطح مورد نظر از جمله گوشه‌ها و نقاطی که دسترسی به آن سخت است به راحتی انجام می‌پذیردایزوگام که از ترکیب الیاف و قیر درست می شود انعطاف پذیری و مقاومت بسیار بالایی داشته و نسبت به دیگر روش‌های سنتی دوام بالاتری دارد.

به دلیل مناسب بودن قیمت ایزوگام و مقاومت بالا در برابر سرما و گرما و همچنین عایق بودن کامل و بی‌نقص آن، در اکثر شهرهای کشور به خصوص در مناطق شمالی که آب و هوایی مرطوب و شرجی دارند، از ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی استفاده می‌شود.به طور کلی عمر مفید ایزوگام را می‌توان تا 10 سال دانست.

انواع ایزوگام

ایزوگام به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم میشود:

ایزوگام پلیمری

ماده اصلی این نوع ایزوگام قیرخالص 60 تا 70 درصد است که با پلی‌استر ترکیب میشود.

ایزوگام دمیده

از دمیدن هوا به نفت کوره‌ایی یا یک مازوت این مدل ایزوگام بدست می‌آید که ماده اصلی آن قیر دمیده است.درجه نفوذ و حساسیت قیر دمیده نسبت به قیر خالص کمتر است.

ایزوگام‌ها دارای انواع ایزوگام تک لایه و ایزوگام دو لایه هستند:

ایزوگام تک لایه

نوع تک لایه دارای یک لایه پلی استر دوخته شده و با انعطاف بالا است که معمولا استفاده از آن برای فضاهای داخلی مناسب می‌دانند زیرا مقاومت کمتری نسبت به گرما و سرما دارد.

ایزوگام دو لایه

مدل دولایه شامل دو بستر متفاوت است که یکی پلی‌استر و دیگری تیشو نخدار است.این مدل که استحکام بالاتری دارد برای استفاده در محل‌هایی که مقاومت بیشتری نیاز دارند مانند محیط‌های بیرونی از قبیل سقف و دیواره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روکش‌های ایزوگام نیز به سه دسته تقسیم میشود:

روکش آلومینیومی

ویژگی اصلی این نوع روکش مقاومت بالا در برابر نور خورشید است به همین دلیل در محل‌هایی که تابش مستقیم خورشید وجود دارد مانند سقف و دیوار ها از آن استفاده میشود.

بدون روکش

این مدل معمولا برای قسمت‌های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد مانند عایق بندی استخر، حمام و سرویس بهداشتی.

روکش سنگ ریزه

در محل‌هایی که برای عبور و مرور مورد استفاده قرار میگیرد از ایزوگام‌هایی با روکش سنگ ریزه استفاده میکنند تا زیبایی محیط را تحت تاثیر قرار ندهد.

استفاده از ایزوگام در محیط های مختلف

سرویس بهداشتی و حمام

رطوبت جز جدا نشدنی سرویس بهداشتی و حمام است از این رو استفاده از عایق رطوبتی و آبندی  در این بخش از خانه بسیار ضروری است.قبل از نصب کاشی و سرامیک کف سرویس بهداشتی و حمام با استفاده از ایزوگام آبندی میشود تا از نفوذ رطوبت به سازه جلوگیری کند.ایزوگام به دلیل وزن بسیار سبکی که نسبت به دیگر عایق‌های رطوبتی درد بسیار مناسب استفاده در فضاهای داخلی است.همچنین به دلیل قیمت مناسب و عمر طولانی تر محبوبیت دو چندانی یافته است.اما یکی از مشکلاتی که ممکن است در هنگام استفاده از ایزوگام داخل حمام و سرویس بهداشتی پیش بیاید، شل شدن کاشی و سرامیک است که به درستی به ایزوگام نمی‌چسبد.

دیواره های خارجی

از ایزوگام بر روی دیواره‌های خارجی ساختمان برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت استفاده میشود. به طور ویژه‌ایی در مناطقی که دارای هوا شرجی و مرطوب هستند انجام اینکار متداول است.همچنین لایه فویل موجود بر روی ایزوگام نور خورشید را بازتاب میدهد و مانع از گرم شدن بیش از حد فضای داخلی در فصول گرم سال و مانع نفوذ سرما در فصول سرد سال میشود.ایزوگام‌هایی با روکش طرح دار علاوه بر ایجاد عایق بر سطح دیوارهای شما میتواند هزینه‌های سنگ نما را از دوش شما بردارد.

سقف

به دلیل پوشش قوی و چسبندگی بالا همچنین قیمت به صرفه و نصب آسان ایزوگام بهترین عایق حرارتی و رطوبتی برای استفاده بر روی سقف خانه‌ها است.انعطاف بالای آن باعث میشود تا بتوان تمامی نقاط را به آسانی پوشش داد.این عایق قوی که مانع از نفوذ آب، نم و رطوبت به لایه‌های زیرین می‌شود،  استحکام بالایی داشته و عمر طولانی‌تری نسبت به دیگر عایق‌های حرارتی دارد.

مزایای استفاده از ایزوگام

  • مانع قوی در برابر نفوذ آب و رطوبت به لایه‌های پایین تر
  • ایجاد سطحی یکدست و کاملا صاف
  • .مقرون به صرفه بودن قیمت نسبت به دیگر عایق‌های رطوبتی
  • قابل استفاده در محیط‌های داخلی و خارجی
  • استحکام بالا در برابر اشعه UV خورشید
  • عمر طولانی و با دوام نسبت به دیگر انواع عایق‌های رطوبتی
  • دوام بالا در برابر سرما تا 5- درجه و گرما تا 100+ درجه
  • امکان استفاده از عایق حرارتی در نوع فویل دار آن
  • مقاومت بالا در برابر فشار و پارگی
  • وزن سبک (4 کیلوگرم به ازای هر متر مربع)

ایزوگام نسبت به قیرگونی بسیار آسان‌تر نسب میشود و هیچ گونه آسیبی به طبیعت وارد نمیکند.نصب آسان و تمیز و همچنین استحکام بالای ایزوگام در کنار قیمت مناسب باعث ایجاد محبوبیت آن برای استفاده در تمامی نواحی کشور شده است.

مقالات های پیشنهادی

کاربرد ایزوگام در صنایع مختلف

عایق ‌بندی رطوبتی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز به حساب می‌آید که جهت جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به بافت داخلی ساختمان و پی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *