نقش الیاف در ساختار ایزوگام

الیاف‌ در ساختار ایزوگام به عنوان یکی از مهمترین لایه‌های تشکیل دهنده ایزوگام بوده و لایه زیرین آن را تشکیل می‌دهند. ما در این مقاله کوتاه قصد داریم به بررسی نقش الیاف در ساختار ایزوگام و بعضی از عواملی در قیمت تاثیر گذار است را بررسی کنیم.

نقش الیاف در ساختار ایزوگام در چیست؟

همانطور که میدانیم برای افزایش مقاومت کششی و مکانیکی عایق های رطوبتی بام (ایزوگام) از دو نوع الیاف استفاده می‌شود. یکی از این الیاف ها که مقاومت مکانیکی عایق را افزایش می‌دهد به تیشو معروف است که متشکل از الیاف‌های شیشه است. در حدود 20 سال قبل اولین الیاف شیشه تولید شد.  الیاف شیشه استحکام بسیار خوبی به عایق رطوبتی بام (ایزوگام) داده و از پاره شدن آن در زمان ایجاد تنش‌های ساختمانی جلوگیری می‌نماید.

بنابراین نوع و کیفیت به کار رفته این الیاف در تولید ایزوگام تاثیری مستقیم بر قیمت آن خواهد داشت. علاوه بر وزن الیاف شیشه تعداد نخ‌های شیشه به کار رفته در واحد سطح تیشو تعیین کننده مقدار مقاومت تیشو است. بدان معنی که هرچه وزن تیشو بیشتر و تعداد نخ‌های شیشه در واحد سطح تیشو بیشتر باشد ایزوگام تولید شده دارای کیفیت بهتری است. به طور معمول تیشو های 45 تا 50 گرمی با 66 نخ شیشه تیشو‌های مناسبی برای ایزوگام هستند. پس به طور خلاصه عوامل زیر در قیمت تاثیر گذار است.

عوامل تاثبر گذار در قیمت ایزوگام

  • وزن الیاف شیشه
  • تعداد تخ های استفاده شده

نخ‌های شیشه تشکیل دهنده تیشوها در هنگام ساخت ایزوگام نبایستی به شکل گلوله‌ای و گره خورده و یا خرده شیشه باشند بلکه بایستی دارای سطح یکنواخت بوده زیرا در غیر این صورت باعث ایجاد ناهماهنگی بر روی سطح ایزوگام شده که نشان‌دهنده کیفیت پایین محصول نهایی (ایزوگام) است.

الیاف پلی استر نیز الیاف دیگری است که برای افزایش مقاومت کششی ایزوگام در کنار الیاف شیشه استفاده می‌شود. الیاف پلی استر با جذب قیر و مواد تشکیل دهنده ایزوگام موجب افزایش مقاومت در برابر انقباض و انبساط ساختمان در فصل‌های سرد و گرم سال می‌شود.

وزن واحد سطح و همچنین تراکم الیاف پلی استر (میزان سوزن خور الیاف در زمان نساجی) تعیین کننده کیفیت و مقاومت این الیاف است. افزایش وزن واحد سطح و افزایش میزان تراکم الیاف پلی استر موجب افزایش استحکام ایزوگام خواهد شد. الیاف های پلی استر مناسب برای تولید ایزوگام مرغوب باید حداقل 110 گرم بر واحد سطح با تراکم بالا باشند.

تصمیم‌گیری برای خرید ایزوگام با الیاف مرغوب که ممکن است قیمتی کمی بالاتر از قیمت‌های معمولی داشته باشند در واقع صرفه‌جویی در پرداخت هزینه‌های بعدی تعمیر یا تعویض زودهنگام در آینده است.

مقالات های پیشنهادی

کاربرد ایزوگام در صنایع مختلف

عایق ‌بندی رطوبتی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز به حساب می‌آید که جهت جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به بافت داخلی ساختمان و پی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *