نکات مهم در مورد نحوه نصب ایزوگام

همان طور که می دانید ایزوگام یک عایق و یک پوشش مقاوم است که از موادی مانند؛ قیر و الیاف مصنوعی تشکیل شده است و به کمک حرارت بر روی پشت بام نصب و چسبیده می شود. از ایزوگام برای سطوح مختلفی استفاده می شود که این سطوح شامل ؛ دیواره کف و همچنین بام ساختمان ها و همچنین استخرها استفاده می شود تا از نفوذ آب و رطوبت به قسمت های دیگر ساختمان جلوگیری شود.

مواد تشکیل دهنده ایزوگام و تاثیر آن بر قیمت ایزوگام

انتخاب یک ایزوگام بر اساس قیمت یک پارامتر مهم است اما تمامی دلایل را در بر نمی‌گیرد. قیمت یک ایزوگام باید بر اساس کیفیت و مرغوبیت آن محاسبه و ارزش گذاری شود و اگر قصد خرید ایزوگام دارید اما اطلاعات کافی در مورد ایزوگام با کیفیت ندارید به شما پیشنهاد می‌شود تا این مطلب را مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتری برای خرید ایزوگام مناسب قدم بردارید.
در قسمت بالا اشاره شده است که ایزوگام از موادی همچون؛ قیر، پلیمر، الیاف‌های شیشه (تیشو)، الیاف پلی‌استر و پرکننده‌ها تشکیل شده است که هر کدام از مواد استفاده شده در ایزوگام قیمت خاص خود را دارند و می توانند در قیمت روز ایزوگام تاثیرگزار باشند. یکی از موادی که 60 درصد ایزوگام را تشکیل می دهد قیر است و این ماده بسیار وابسته به قیمت جهانی می باشد و به همین دلیل نوسانات آن تاثیر بسزایی در قیمت ایزوگام ایجاد می کند.

ایزوگام استخر
یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده ایزوگام پلیمر است که 10 درصد از این محصول را تشکیل می دهد و با افزایش قیمت دلار این ماده نیز قیمت بالایی را در بازار از آن خود می کند. در ادامه باید به این موضوع اشاره کنیم که بخش زیادی از الیاف‌های شیشه و پلی‌استر وارداتی هستند و بدون شک افزایش دلار و تغییرات در شرایط سیاسی کشور بر قیمت این محصولات تاثیر می گذارد.
به دلیل بالا بودن قیمت قیر بعضی از سودجویان با اضافه کردن مواد متفرقه سعی دارند از این بازار گل آأود ماهی بگیرند و با فروش ایزوگام نامناسب و کیفیت پایین سود خوبی را ازآن خود کنند.

چرا نصب صحیح ایزوگام اهمیت دارد

بدون شک کیفیت ایزوگام اهمیت بسیار زیادی در دوام و همچنین ماندگاری در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف دارد، اما نصب صحیح ایزوگام که بدون درز بین عایق ها باشد بسیار اهمیت دارد و می تواند در کنار کیفیت تکمیل کننده یک نصب ایده آل باشد. در صورتی که نصب ایزوگام بر روی سطوح از جمله پشت بام به صورت صحیح انجام نپذیرد می تواند کیفیت ایزوگام مناسب را به چالش بکشد و می تواند باعث ضرر و زیان خریدار شود.
سطح زیرین ایزوگام ها دارای یک سطح نایلونی نازک است که مانع می شود تا هنگام رول کردن ایزوگام در کارخانه عایق های ایزوگام ها به هم چسبیده شوند. هنگام نصب کردن ایزوگاام این لایه نایلونی توسط مشعل ها سوخته می شوند تا سطح ایزوگام که از قیر تشکیل شده است به سطح پشت بام بچسبد. حرارتی که برای گرم کردن ایزوگام استفاده می شود باید در حدی باشد که بتواند قیر زیرین عایق را ذوب کند و با آب شدن این قسمت ایزوگام به صورت کامل بر روی سطح پشت بام بچسبد.

روش نصب ایزوگام و اهمیت کیفیت نصب

اگر هنگام نصب ایزوگام عایق به صورت صحیح بر روی بام چسبیده نشود باعث می شود تا آب به سطح زیرین عایق نفوذ و جریان پیدا کند. این مشکل علاوه بر اینکه ممکن است به بام شما آسیب برساند باعث می شود تا تشخیص شما را برای پیدا کردن محل دقیق نفوذ آب را دچار مشکل کند.
هنگام نصب ایزوگام باید نکات زیادی را رعایت کنید و یکی از این موارد حرارت مناسب برای ایزوگام است. اگر حرارتی که برای ذوب کردن عایق استفاده کنید بیش از حد باشد ممکن است به الیاف استفاده شده در ایزوگام نیز صدمه وارد کند و باعث سوراخ شدن ایزوگام شود.
بعد از اینکه ایزوگام بر روی پشت بام نصب شد در پایان باید لبه های ایزوگام بر روی لبه های کناری ایزوگام جوش بخورد تا از نفوذ آب به قسمت های زیرین ایزوگام و آسیب رسیدن با سقف خانه جلوگیری کنید. برای ایجاد یک هم پوشانی ایده آل باید 10 سانتی متر از هر ایزوگام بر روی هم قرار بگیرد و به کمک حرارت آنها را به هم متصل کنند.
این کار بسیار حساس است و نیازمند صرف دقت بالایی نیز می باشد. اگر این کار به صورت صحیح انجام شود بدون شک عمر ایزوگام طولانی تر خواهد بود و از لحاط زیبایی کار قابل قبولی نیز می باشد.
تمامی این موارد به انتخاب یک نصاب خوب بستگی دارد که برای بالا بردن عمر مفید ایزوگام نیز بسیار اهمیت دارد. همیشه سعی کنید نصب ایزوگام را به یک فرد متخصص و با تجربه بسپارید تا از هزینه هایی که ممکن است در آینده به علت نفوذ آب به قسمت های زیرین گریبان گیر شما شود جلوگیری کنید.

کاهش میزان قیر در ساخت ایزوگام چه مضراتی را در پی دارد

  • میزان چسبندگی عایق بر روی سطح کاهش پیدا می کند.
  • رول های عایق سنگین تر می شوند.
  • نفوذ پذیری آب باران به داخل علیق افزایش پیدا می کند
  • افزایش احتمالی ترک و شکستگی عایق ها در فصل های سرد

در ادامه مطلب بالا باید متذکر شویم که تعدادی از تولید کنندگان سودجویه ایزوگام از یر های نامطلوب در ساخت ایزوگام های خود استفاده می کنند و در بعضی موارد دیده شده است که از نوع های دیگر قیر که دارای درصد بالایی واکس هستند از جمله روغن‌های ضایعاتی پتروشیمی‌ها و حتی لجن‌های ضایعاتی تصفیه روغن استفاده می کنند که همین مواد باعث می شوند تا بوی نامطبوعی را در عایق ها حس کنید.
یکی دیگر از عواقب استفاده از این ایزوگام های نامرغوب از دست دادن خواص خود بعد از طی کزدن یک گرمای شدید است. این ایزوگام ها پس از سپری کردن یک تابستان گرم و آفتاب شدید خاصیت اولی خود را از دست می دهند و با شروع شدن فصل سرما دچار ترک خوردگی و شکستگی می شوند.

عوامل موثر بر قیمت ایزوگام

ایزوگام خریداری شده دارای نشان استاندارد باشد

عوامل مختلفی وجود دارد که بر روی قیمت ایزوگام ها تاثیر گذار هستند که به تعدادی از آنها در بالا اشاره کردیم. اگر به نوسانات زیاد قیمت های مواد اولیه ساخت ایزوگام توجه کنید و وجود رکود اقتصادی را نیز در نظر بگیرید و همچنین کاهش مرغوبیت ایزوگام را در کنار این موضوعات قرار بدهید متوجه می شوید که خریداران دچار سردرگمی برای انتخاب یک ایزوگام مرغوب هستند.
یرای اینکه این افراد انتخاب صحیحی داشته باشند باید از شرکتی خرید کنند که محصولات آن دارای نشان استاندارد ملی باشند که مرغوبیت کالا را از هر نظر به مشتری انتقال می دهد. این نشان تایید می کند که تمامی مواد بکار رفته در این محصول از جمله؛ قیر ،تیشو، فویل و دیگر لایه های تشکیل دهنده ایزوگام کیفیت خوبی را دارا می باشند. به این نکته دقت کنید، محصولاتی که دارای نشان استاندارد هستند نسبت به دیگر محصولات قیمت بالاتری دارند.

ایزوگام دارای ضمانت نامه کتبی شرکت به همراه بیمه نامه معتبر باشد

ارایه خدمات پس از فروش توسط شرکت های موجود باعث می شود تا با قیمت بالاتری ایزوگام را به فروش برسانند اما خدمات پس از فروش باعث می شود تا شما با خیال راحت تر خرید خود را انجام دهید و می توان گفت شما برای خانه خود سرمایه گذاری کرده اید.

اقلیم آب و هوایی

برای اینکه ایزوگام متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه خود را خریداری کنید باید با مشاوران و متخصصان این زمینه صحبت کنید زیرا تمام ایزوگام ها را نمی توانید برای تمامی نقاط کشور استفاده کنید. به عنوان مثال در مناطق سردسیری کشور شما نیاز به ایزوگامی دارید که از مواد قیری درجه 1 و همچنین الیاف دو لایه در آنها استفاده شده باشد.

محل مورد استفاده ایزوگام

اگر قصد دارید از ایزوگام برای عایق کردن پی و پایه یک ساختمان استفاده کنید توصیه می کنیم از ایزوگام ساده به جای به کارگیری از ایزوگام فویلدار استفاده کنید زیرا ایزوگام ساده به لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. از ایزوگام فویلدار نیز برای مکان ها و مناطقی استفاده می شود که بارش باران فراوانی دارند و این قابلیت را دارند تا از نفوذ آب به قسمت های مختلف جلوگیری کنند.

نکات مهم در خرید ایزوگام

  • تمامی اطلاعات ایزوگام و کاربردهای آن موجود باشد.
  • مشخص بودن قیمت ایزوگام و عواملی که بر روی ایزوگام تاثیر می گذارند.
  • مشخص بودن تفاوت های بین قیرگونی و ایزوگام
مقالات های پیشنهادی
کاربرد ایزوگام در صنایع مختلف

کاربرد ایزوگام در صنایع مختلف

عایق ‌بندی رطوبتی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز به حساب می‌آید که جهت جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به بافت داخلی ساختمان و پی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat